Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Yağmur
Perş. Ağus. 05, 2010 3:13 pm tarafından onurturanli

» KARANLIK
Perş. Ağus. 05, 2010 3:11 pm tarafından onurturanli

» UNUTMA.
Perş. Ağus. 05, 2010 3:04 pm tarafından onurturanli

» Çeviri - Sözlük Siteleri
Perş. Ağus. 05, 2010 1:17 pm tarafından Hipotenüs

»  PC Duvar Kağıdı Siteleri
Perş. Ağus. 05, 2010 1:17 pm tarafından Hipotenüs

» Resim Siteleri - Resim Arşivleri
Perş. Ağus. 05, 2010 1:16 pm tarafından Hipotenüs

» Arama Motorları
Perş. Ağus. 05, 2010 1:16 pm tarafından Hipotenüs

» Müzik Dinleme Siteleri
Perş. Ağus. 05, 2010 1:15 pm tarafından Hipotenüs

» E-Mail Siteleri
Perş. Ağus. 05, 2010 1:15 pm tarafından Hipotenüs

» Video İzleme Siteleri
Perş. Ağus. 05, 2010 1:15 pm tarafından Hipotenüs

» sizce kaç varlık sayılmıştır?
Perş. Ağus. 05, 2010 1:14 pm tarafından Hipotenüs

» adem ve havva...!
Perş. Ağus. 05, 2010 1:13 pm tarafından Hipotenüs

En iyi yollayıcılar
Admin (60)
 
Hipotenüs (52)
 
Hikmet (13)
 
nilüfer (7)
 
siirdostu (5)
 
anahro (4)
 
mst.altay (3)
 
onurturanli (3)
 
hakan (2)
 
duyarganc (2)
 

Anahtar-kelime

Ziyaretçi Defteri
Istatistikler
Toplam 35 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: Dava

Kullanıcılarımız toplam 148 mesaj attılar bunda 118 konu
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]


Sitede bugüne kadar en çok 41 kişi Salı Ağus. 08, 2017 7:24 pm tarihinde online oldu.
Facebook Sayfamıza da Katılın !!

Kansızlık, Belirtileri ve Tedavisi

Aşağa gitmek

Kansızlık, Belirtileri ve Tedavisi

Mesaj tarafından Hipotenüs Bir Perş. Ağus. 05, 2010 12:50 pm

Anemi, kanda çok az kırmızı kan hücrelerinin bulunduğu bir durumdur. Kanda çok az kırmızı kan hücresinin bulunması, düşük hemoglobin seviyesine neden olur.

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan ve akciğerlerden tüm vücut dokularına oksijen taşıyan proteindir. Aneminin birçok nedeni vardır ve anemi genel olarak iki kategoriye ayrılır: Kırmızı kan hücresi üretürdnin düşük ya da hatalı olmasından kaynaklanan anemiler ve kandaki kırmızı kan hücresi tahribinin yüksek olmasından kaynaklanan anemiler.

Hemoglobin seviyesinin ne kadar düşmüş olduğuna bağlı t olarak semptomların farklılık göstermesine rağmen, tüm anemi türleri semptomlara neden olur çünkü kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalmıştır. Anemi çok yaygındır. Belki de Amerika Birleşik Devletlerindeki kadınların %10 ila %15′inde en azından hafif derecede anemi bulunur ve bu genellikle demir eksikliğinden kaynaklanır. Hafif anemi herhangi bir semptoma neden olmayabilir. Genellikle, tam kan hücresi sayımı gibi rutin kan testleri aracılığıyla anlaşılır.

Daha şiddetli vakalarda anemi; baş ağrılarına, yorgunluğa, nefessiz kalmaya ve sersemlik haline neden olabilir. Kan dolaşımındaki oksijen eksikliğini karşılamak (telafi etmek) için kalp ve nefes alma hızınızın artmasına da neden olabilir.

Anemi: Doktorunuzu Ziyaret Ettiğinizde

Anemi bir hastalık değildir fakat birçok ciddi hastalığın uyarıcı bir sinyali olabilir. Bu nedenle, doğru olarak teşhis ve tedavi edilmesi çok önemlidir. Doktorunuz anemiden şüphelenirse, size aşağıdaki soruları sorabilir:
■ Burun kanamalarınız oluyor mu ya da kolayca morarıyor musunuz? Dişlerinizi fırçaladığınızda normalden daha fazla kanamanız oluyor mu? Büyük abdestinizde ya da tuvalet kağıdında hiç parlak kırmızı kan gördünüz mü? Büyük abdestiniz hiç siyah çıktı mı? İdrarınızın renginin koyu olduğunu fark ettiniz mi?

■ Eğer bir kadınsanız, menstrüyel (adet) döneminiz
ağır geçiyor mu ya da sık mı?

■ Ülserleriniz (yaralarınız) ya da uterus
fibroidleriniz var mı?
■ Aspirin ya da diğer steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar kullanıyor musunuz? Bunlar ve diğer ilaçlar, mide iç zarının erozyonuna ya da kanamasına neden olabilir.
■ Çok alkol alıyor musunuz? Alkol mideyi tahriş edebilir ve kanama olasılığını arttırabilir. Kan yapımına da engel olabilir.
■ Mide yanmanız ya da mide bozukluğunuz oluyor mu? Bu, kan kaybına neden olabilen gastroözofageal reflünün bir işareti olabilir.
■ Sık sık diyareniz oluyor mu (ishal oluyor musunuz)? Diyare (ishal), demir ve vitaminler gibi önemli besin¬lerin emilimini engelleyebilir
■ Beslenmeniz nasıl? Folik asit gibi önemli vitaminler, taze meyve ve sebzelerde mevcuttur.

■ Düzenli olarak kan bağışlıyor musunuz? Kaybettiğiniz demiri ikame etmeden kan bağışında bulunmak, sizde demir eksikliğine neden olabilir.
■ Hiç yüksek risk içeren cinsel bir ilişkide bulundunuz mu ya da intravenöz maddeler kullanıyor musunuz?

Bunlar sizi, genellikle aneminin eşlik ettiği insan immun yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu riski altına sokabilir.

■ Hamile misiniz? Hamile kadınlar, demir eksikliğine daha meyillidirler.
Doktorunuz fiziksel bir muayene gerçekleştirecek; herhangi bir anormallik olup olmadığına bakacak ve büyük abdestinizde kan olup olmadığını kontrol edecektir. Demir eksikliği nadiren kırılgan, kaşık şeklinde tırnaklara; kuru, kalın cilde; ağzınızın kenarlarında çatlaklara ve dilinizin iltihaplanmasına neden olabilir.

Doktorunuz, anemiden şüphelendiğinde teşhisi doğrulamak için laboratuar testleri yaptırabilir.Yaygın olarak kullanılan testler şunlardır: Kırmızı kan hücresi ve hemoglobin miktarını belirlemek için tam kan hücresi sayımı. Bu test genellikle kırmızı kan hücrelerinin boyutun ölçülmesini kapsar. Kırmızı kan hücrelerinin boyutunun ölçülmesi sıklıkla demir eksikliğini B12 vitami ve folik asit eksikliğinden ayırt eder.

Bu test aynı zamanda beyaz kan hücreleri ile platetlerin (trombositlerin) miktarını ve türünü de ölçer.Büyük abdestteki gizli kanı saptamak için fekal gizli kan testin.
Kemik iliğinizin yeterli miktarda yeni kan hücresi üretip üretmediğini görmek için retikülosit sayımı.Retikülositler, olgunlaşmamış kırmızı kan hücreleridir.

B12 vitamini, folik asit ve demir gibi besinlerin kan seviyesi testleri.

Böbrek fonksiyonunu ve diğer organların (tiroid (bezi) ya da akciğer gibi) fonksiyonlarını belirlemek için diğer testler.Eğer bu testler aneminin nedenini ortaya koymazsa, bir kemik iliği biyopsisi gerekebilir.


Anemi Testi: Dr Goldberg’in Tavsiyesi
Doktorunuz anemik olduğunuzu anlarsa, bir sonraki adım niçin anemik olduğunuzun anlaşılması için daha yoğun testlere gereksinim duyup duymadığınızda. Adet gören bir kadınsanız, aneminin en yaygın üç sebebi; menstrüyel kanamada kaybettiğiniz demirin neden olduğu (1) demir eksikliği, (2) demir eksikliği ve (3) demir eksikliğidir. Genellikle, daha yoğun testlere gereksinim duymazsınız ve kaybettiğiniz demiri bir takviye alarak ikame edebilirsiniz.

Diğer taraftan, menopoza girmiş bir kadınsanız ya da bir erkekseniz, aneminizin nedeni menstrüyel kan kaybı değil değildir ve doktorun daha fazla test yapması gerekir. Aneminiz demir eksikliğinden kaynaklanıyorsa, vücudunuzun başka bir yerinde kan kaybediyor olabilirsiniz.

Örneğin, kanama yapan gizli bir kanseriniz olmadığından emin olmak için sindirim sistemi testleri yaptırmanız gerekir. Ya da aneminize demir eksikliğinin yanı sıra başka bir durum da neden oluyor olabilir. Bu durum, teşhis için ek bir test yapılmasını gerektirir.
avatar
Hipotenüs
Admin

Mesaj Sayısı : 52
Kayıt tarihi : 05/08/10
Yaş : 27

Kullanıcı profilini gör http://hayalgibi.forum.st

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz